aranzacja PPE2 812x320
Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest jednym z najoszczędniejszych i najbardziej komfortowych sposobów podgrzewania wody. Podgrzewacze pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody, posiadają klasę energetyczną A. Dodatkowo urządzenia pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, którą uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu.

Ciepła woda natychmiast i bez ograniczeń

ciepla woda natychmiast 2
Podgrzewacze przepływowe
dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody i ograniczenie strat ciepła. Powyższe zalety oraz fakt, że podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika daje im zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi.

Urządzenia przepływowe mają jednak pewne ograniczenie - wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania odpowiedniego przydziału mocy, pozostaje zastosować ogrzewacze pojemnościowe.

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy?

jak dobrac podgrzewacz
Podgrzewacze przepływowe
dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. W domu najczęściej ciepła woda potrzebna jest w łazience i w kuchni. Jeżeli w łazience mamy prysznic ze standardową wylewką, to zazwyczaj wystarczy zastosować urządzenie o mocy 12-15kW. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania pod prysznicem deszczownicy, potrzebny będzie podgrzewacz o większej mocy i wydajności, dostosowanej do potrzeb deszczownicy – zazwyczaj będzie to urządzenie o mocy, co najmniej 24kW lub nawet 27kW. W przypadku, kiedy w łazience jest wanna, to należy zastosować podgrzewacz o mocy minimum 18kW.

Opisane podgrzewacze to urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V, które mogą dostarczać ciepłą wodę do kilku punktów odbioru. Dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus lub PPVE Focus electronic. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.

Jeżeli potrzebujemy zastosować podgrzewacz do jednej umywali lub zlewozmywaka, to możemy zastosować urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230V. Najbardziej popularne są podgrzewacze wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Są to modele EPS2 Twisetr i EPJ Optimus. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P Prister. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem, a jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Podgrzewanie wody prądem – ile to kosztuje?

Podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń służących do ogrzewania wody - posiadają klasę energetyczną A. Przy wyborze urządzeń często pojawia się pytanie ile konkretnie użytkownika będzie kosztowało korzystanie z tego typu produktu.

Obliczymy koszt podgrzania 1000 litrów (1m3) wody, przy założeniu, że temperaturę podnosimy o 30oC (najczęściej podgrzewamy wodę z ok. 10oC do ok. 40oC). Wydajność podgrzewacza o mocy 21kW (np. PPE2 electronic) wynosi 10,1l/min. Urządzenie to nagrzeje 1000 litrów wody w 99 minut czyli 1,65 godziny zużywając ok. 35kWh. Koszt zużytej energii wyniesie zatem niecałe 20 zł brutto (35kWh x 0,55zł – średnia cena energii w taryfie G11 w Polsce, 06.2017).

ile kosztuje 21
Warto zauważyć, że przeciętny ogrzewacz pojemnościowy 80 litrów ma straty energii na poziomie 1,5kWh/24h. Oznacza to ok 550kWh energii, czyli ok. 300 zł strat rocznie.

Na podstawie powyższych wyliczeń można stwierdzić, że podgrzewanie wody elektrycznym przepływowym podgrzewaczem nie jest drogie, a zapewnia komfortową i bezpieczną eksploatację. Wynika to z faktu, że urządzenie można dobrać optymalnie do planowanego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Podgrzewacz instaluje się blisko punktów odbioru wody. Dzięki temu straty wody i energii ograniczone są do minimum.

Firma Kospel posiada w ofercie szeroką gamę podgrzewaczy wody od najmniejszych 3,5kW do 36kW, które można dopasować optymalnie do potrzeb instalacji i wymagań użytkownika.
EPO2

Koszalin, 06.2017 r.