Przykładowe instalacje solarne

DrukujEmail

Przykładowe instalacje solarne:

schemat1mSchemat 1. Podstawowy schemat instalacji solarnej.

 

schemat2mSchemat 2. Instalacja solarna z przeładowaniem wody do drugiego zbiornika.

 

schemat3mSchemat 3. Instalacja z kolektorami na 2 połaciach dachu (wschód – zachód), ze zbiornikami połączonymi w układzie Tichelmanna.

 

schemat4mSchemat 4. Rozbudowana instalacja grzewcza, w której źródłami ciepła są: kocioł c.o., kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne. Budynek posiada 2 obiegi grzewcze: grzejniki i ogrzewanie podłogowe, ciepła woda ogrzewana jest w zbiorniku kombinowanym (zbiornik w zbiorniku z wężownica solarną). Kolektory ogrzewają jednocześnie wodę w basenie.

 

schemat5mSchemat 5. Kolektory pionowe KSH można łączyć maksymalnie po 5 w jednej baterii, natomiast kolektory poziome KSH.H – maksymalnie po 3. Przy instalacjach wymagających większej ilości kolektorów – należy odpowiednio łączyć baterie w taki sposób, aby zapewnić równomierny przepływ w poszczególnych sekcjach. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie rozdzielaczy i rotametrów. Dla zapewnienia odpowiedniej wydajności może być konieczne równoległe połączenie dwóch grup pompowych. Zbiorniki cwu
połączone są z kolektoram i w układzie Tichelmanna oraz następuje przeładowanie ciepła do kolejnego zbiornika połączonego szeregowo.

 

schemat6mSchemat 6. Podobnie, jak w schemacie 5 – większa ilość kolektorów – tutaj połączonych za pomocą rotametrów dla każdej baterii.

 

schemat7mSchemat 7. Podobnie, jak w schematach 5 i 6 – większa ilość kolektorów – tutaj połączonych w układzie Tichelmanna.

 

schemat8mSchemat 8. Poglądowy schemat instalacji zawierającej 50 lub więcej kolektorów. Gorąca woda buforowana jest w zbiornikach o pojemności kilku tysięcy litrów. W instalacji c.w.u. stosuje się mniejszy zbiornik, który ładowany jest poprzez wymiennik płytowy i mniejszy zasobnik wody. Ze względu na wymogi sanitarne istnieje konieczność okresowego przegrzewania zbiornika c.w.u., a uzyskiwanie wysokiej temperatury dla kilku tysięcy litrów wody byłoby bardzo nieekonomiczne.

 

Koszalin, 07.2012r.

 

Baner-Infolinia 183X70

Regulu.sBaner PPT 183x67Baner HERB 183x67

Projekt i wykonanie nMax, używa ikonek z zestawu Crystal